Skip to content

734 S 12th St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block2631
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
35%
Improvement Value:$56,400
65%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,286+2.0%
2024$3,221-25.0%
2023$4,294-1.7%
2022$4,370-36.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 20201, Page 11521

Property Sale

Sale
$68,750

From:

To:

DeedBook 20180, Page 14441Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 12018, Page 4327

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5545, Page 883

Property Sale

Sale
$5,340
DeedBook 5439, Page 626

Property Sale

Sale
$5,340
DeedBook 4994, Page 127