Skip to content

726 S 12th StNewark, NJ 07103

Built 2017

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block2631
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,884
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
12%
Improvement Value:$230,200
88%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,968+2.0%
2024$9,771+760.4%
2019$1,136+3.5%
2018$1,097+4.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,884DeedBook 20220, Page 1207

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 99769Recorded11/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$29,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 66743Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 6333, Page 301

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4709, Page 189

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4709, Page 189