Skip to content

457 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block2636
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
13%
Improvement Value:$198,500
87%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,678+2.0%
2024$8,507-0.2%
2023$8,521-1.7%
2022$8,672+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 20170, Page 19779Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 12100, Page 8370

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6279, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 2005