Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
780 S 18th St
Newark, NJ 07103
Last Sale Date
Jul 17, 1989
Property Information
Block2637
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$31,300
87%
Improvement Value:$4,500
13%
Total Assessment$35,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1991 | $231 | +6.3% |
| 1990 | $217 | — |
Property History
No events match the selected filters.