Skip to content

774 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block2637
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
11%
Improvement Value:$254,400
89%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877-4.3%
2024$11,367-0.2%
2023$11,385+81.6%
2022$6,270-20.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft4,368DeedBook 20200, Page 42900

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 12511, Page 3648Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 12135, Page 2772

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6292, Page 184