Skip to content

498 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 2006

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block2642
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,068
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,700
5%
Improvement Value:$210,700
95%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,420+2.0%
2024$8,254-0.2%
2023$8,267-1.7%
2022$8,413+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft4,068DeedBook 20240, Page 12595

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12207, Page 9030

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 6351, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 2006