Skip to content

838-840 S 18th StNewark, NJ 07108

Built 2002

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block2644
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,900
5%
Improvement Value:$227,700
95%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+2.0%
2024$8,970-0.2%
2023$8,984-1.7%
2022$9,143+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft3,192DeedBook 5930, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5816, Page 19

Property Sale

Sale
$5,700
DeedBook 5047, Page 805