Skip to content

807 S 17th St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block2644
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,497
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,700
3%
Improvement Value:$390,900
97%
Total Assessment$401,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,273+2.0%
2024$14,972-0.2%
2023$14,996+120.6%
2022$6,798+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft3,675DeedBook 20200, Page 57587Recorded6/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900