Skip to content

814 S 18th StNewark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block2644
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
7%
Improvement Value:$101,800
93%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,180+2.0%
2024$4,097-0.2%
2023$4,104-1.7%
2022$4,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft3,542DeedBook 20180, Page 95159

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 20180, Page 91194Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900