Skip to content

832 S 16th St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block2646
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
6%
Improvement Value:$169,000
94%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+2.0%
2024$6,710-0.2%
2023$6,721-1.7%
2022$6,840+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910