Skip to content

800-802 S 13th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$8,300
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block2649
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,145
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,300
7%
Improvement Value:$166,800
93%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+2.0%
2024$6,677-0.2%
2023$6,688-1.7%
2022$6,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$8,300

To:

Sq Ft5,145DeedBook 5574, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1917