Skip to content

865-867 S 13th

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block3009
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,662
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,800
6%
Improvement Value:$222,700
94%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+2.0%
2024$8,854-0.2%
2023$8,868-1.7%
2022$9,025+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$70,000

To:

DeedBook 5110, Page 485

Property Sale

SaleMulti
$13,800
DeedBook 4721, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1907