Skip to content

122 Osborne TerrNewark, NJ 07108

Built 1925

Last Sale Date
Apr 1, 1991

Property Information

Block3028
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,195
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,200
9%
Improvement Value:$169,600
91%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+2.0%
2024$6,964-0.2%
2023$6,975-1.7%
2022$7,098+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925