Skip to content

774 S 12th StNewark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2650
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,124
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
3%
Improvement Value:$165,700
97%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+2.0%
2024$6,394-0.2%
2023$6,404-1.7%
2022$6,517+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910