Skip to content

768 S 12th St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$323,274
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2650
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,586
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,400
2%
Improvement Value:$234,600
98%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,184+2.0%
2024$9,984-0.2%
2023$10,000-1.7%
2022$10,176+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$323,274

To:

Sq Ft4,586DeedBook 20220, Page 44047

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20180, Page 76992Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20161, Page 7534Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20160, Page 93985Recorded10/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910