Skip to content

796-798 S 11th St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Date
Dec 12, 1986

Property Information

Block2651
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,100
14%
Improvement Value:$92,500
86%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,092+2.0%
2024$4,011-0.2%
2023$4,018-1.7%
2022$4,089+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910