Skip to content

753 S 10th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block2651
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,387
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
8%
Improvement Value:$164,300
92%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,823+2.0%
2024$6,688-0.2%
2023$6,699-1.7%
2022$6,817+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917