Skip to content

38-40 Baldwin Ave

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Date
Nov 7, 2007

Property Information

Block2654
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,883
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
8%
Improvement Value:$144,600
92%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.0%
2024$5,887-0.2%
2023$5,896-1.7%
2022$6,000+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,500

To:

Sq Ft2,883DeedBook 5418, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1917