Skip to content

50 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block2655
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,966
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
7%
Improvement Value:$187,900
93%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+2.0%
2024$7,501+3.3%
2023$7,263-1.8%
2022$7,396+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000

To:

Sq Ft5,966DeedBook 20230, Page 26222

Property Built

Built

Year Built: 1920