Skip to content

577 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1996

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 11, 1998

Property Information

Block2659
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,300
7%
Improvement Value:$147,500
93%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+2.0%
2024$5,883-0.2%
2023$5,892-1.7%
2022$5,996+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5444, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1996