Skip to content

581 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block2659
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,685
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
9%
Improvement Value:$392,100
91%
Total Assessment$432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,596-75.2%
2023$6,422-1.7%
2022$6,536+1.0%
2021$6,469+1.8%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$67,500
Sq Ft3,537DeedBook 20210, Page 71085Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$59,000

From:

To:

Sq Ft3,537DeedBook 20180, Page 10204Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6370, Page 866

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5934, Page 868

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5048, Page 370