Skip to content

574 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Built 1902

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 28, 2014

Property Information

Block2661
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
20%
Improvement Value:$85,300
80%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,069+2.0%
2024$3,989-0.2%
2023$3,995-1.7%
2022$4,066+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12242, Page 4062

Property Built

Built

Year Built: 1902