Skip to content

233 Peshine Ave

Newark, NJ 07108

Built 2007

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 11, 2018

Property Information

Block2689
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,546
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
9%
Improvement Value:$209,400
91%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+2.0%
2024$8,615-0.2%
2023$8,629-1.7%
2022$8,782+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft4,026DeedBook 20180, Page 87649

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 12189, Page 9165

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6281, Page 835

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 6135, Page 378

Property Sale

Sale
$23,852
DeedBook 5806, Page 527

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5050, Page 344

Property Sale

Sale
$750
DeedBook 4922, Page 729