Skip to content

239 Peshine AveNewark, NJ 07108

Built 2007

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block2689
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
8%
Improvement Value:$249,300
92%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,306+2.0%
2024$10,103+17.0%
2023$8,633-1.7%
2022$8,786+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft4,056DeedBook 20211, Page 35161

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12233, Page 5513

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6281, Page 847

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 6135, Page 382

Property Sale

Sale
$23,852
DeedBook 5806, Page 527