Skip to content

678-680 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block2689
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,686
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
10%
Improvement Value:$216,100
90%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+2.0%
2024$8,906-0.2%
2023$8,921-1.7%
2022$9,078+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,536DeedBook 20201, Page 4902

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12327, Page 7051

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6157, Page 917

Property Sale

Sale
$266,500
DeedBook 6033, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5919, Page 576