Skip to content

183 W Bigelow St

Newark, NJ 07108

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block2693
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage510
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$280,000
70%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,212+2.0%
2024$14,912-0.2%
2023$14,936-1.7%
2022$15,200-9.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 12398, Page 2506

Property Sale

Sale
$114,010
DeedBook 6346, Page 310

Property Sale

Sale
$42,275
DeedBook 5035, Page 712