Skip to content

442-444 Irvine Turner Blv

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block2693
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
15%
Improvement Value:$130,900
85%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883+2.0%
2024$5,767-0.2%
2023$5,777-1.7%
2022$5,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 5430, Page 861

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5193, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1912