Skip to content

443-445 Irvine Turner BlvNewark, NJ 07108

Built 2004

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block2694
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,966
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
9%
Improvement Value:$248,300
91%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321+2.0%
2024$10,118-0.2%
2023$10,134-1.7%
2022$10,313+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft4,966DeedBook 20211, Page 51984

Property Sale

Sale
$344,900
DeedBook 6126, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$44,518
DeedBook 5956, Page 11