Skip to content

159 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 8, 2025

Property Information

Block2699
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
10%
Improvement Value:$221,700
90%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,390+2.0%
2024$9,204-0.2%
2023$9,219-1.7%
2022$9,382+49.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,850DeedBook 20250, Page 79225Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft4,988DeedBook 20191, Page 18539

Property Built

Built

Year Built: 1897