Skip to content

169 Milford Ave

Newark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block2699
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
21%
Improvement Value:$87,400
79%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,229+2.0%
2024$4,146-0.2%
2023$4,152-1.7%
2022$4,226+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 20220, Page 69187

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 12192, Page 1790

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 6161, Page 936

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 6073, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1915