Skip to content

493-495 Irvine Turner Blv

Newark, NJ 07108

Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 12, 2011

Property Information

Block2701
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class10
Description3SF5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage922
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
60%
Improvement Value:$80,000
40%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-0.2%
2023$7,468-1.7%
2022$7,600+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6340, Page 226

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5754, Page 820

Property Sale

Sale
$20,587
DeedBook 5034, Page 571