Skip to content

707-763 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block2707
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$820,000
25%
Improvement Value:$2,435,600
75%
Total Assessment$3,255,600

Sale
$52,500

To:

DeedBook 5897, Page 503