Skip to content

754 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block2707
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,678
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
6%
Improvement Value:$294,200
94%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,938+2.0%
2024$11,702-0.2%
2023$11,721+37.1%
2022$8,550+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft3,678DeedBook 20200, Page 8533

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 12230, Page 5392

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6233, Page 170

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5811, Page 854

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5736, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1907