Skip to content

6-8 W Runyon StNewark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block2726
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
93%
Improvement Value:$10,000
7%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,206+2.0%
2024$5,104-0.2%
2023$5,112-1.7%
2022$5,202+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 20240, Page 18824