Skip to content

396 15th Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block277
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
8%
Improvement Value:$284,200
92%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+2.0%
2024$11,534-0.2%
2023$11,553-15.5%
2022$13,665+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5840, Page 481

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5558, Page 24

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5301, Page 81