Skip to content

408 15th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1905

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block277
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage100

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
12%
Improvement Value:$236,200
88%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+2.0%
2024$9,961+148.4%
2023$4,010-1.7%
2022$4,081+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 20210, Page 54333

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20200, Page 94278Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5376, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1905