Skip to content

292 Littleton Ave

Newark, NJ 07103

Built 1909

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block277
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
31%
Improvement Value:$71,000
69%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,913+2.0%
2024$3,836-0.2%
2023$3,842-1.7%
2022$3,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500

To:

Sq Ft1,360DeedBook 12507, Page 6772

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5342, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1909