Skip to content

282 Littleton Ave

Newark, NJ 07103

Built 2003

Last Sale Price
$80,967
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block277
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
20%
Improvement Value:$129,900
80%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.7%
2022$6,148+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,967

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6067, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 2003