Skip to content

138-140 Clifford St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,565,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block972
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage675
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
5%
Improvement Value:$1,648,900
95%
Total Assessment$1,729,900

Sale
$1,565,000

To:

Sq Ft675DeedBook 20240, Page 20555