Skip to content

86-100 Elizabeth Ave

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 9, 2009

Property Information

Block2785
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
7%
Improvement Value:$4,764,000
93%
Total Assessment$5,144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 4730, Page 65

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 4730, Page 65