Skip to content

175 Sherman AveNewark, NJ 07114

Built 2016

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block2785
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,461
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
16%
Improvement Value:$249,600
84%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299+2.0%
2024$11,076-0.2%
2023$11,094+514.6%
2022$1,805+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,461DeedBook 20160, Page 67040

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6337, Page 810