Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
46-52 Poinier StNewark, NJ 07114
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 5, 2021
Property Information
Block2786
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$229,500
29%
Improvement Value:$568,500
71%
Total Assessment$798,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $30,348 | +2.0% |
| 2024 | $29,749 | -0.2% |
| 2023 | $29,797 | -1.7% |
| 2022 | $30,324 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.