Skip to content

25-27 Poinier StNewark, NJ 07114

Built 1910

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 10, 2014

Property Information

Block2792
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,509
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
21%
Improvement Value:$193,700
79%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+2.0%
2024$9,134-0.2%
2023$9,148-1.7%
2022$9,310+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft4,516DeedBook 12504, Page 9968

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5148, Page 813

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4790, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1910