Skip to content

147- Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$407,121
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block2797
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
34%
Improvement Value:$80,900
66%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,647+2.0%
2024$4,556-0.2%
2023$4,563-1.7%
2022$4,644+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$407,121

To:

Sq Ft2,926DeedBook 20210, Page 7631

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 20200, Page 69567Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$6,737
DeedBook 4831, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1900