Skip to content

8-10 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07102

Built 1897

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block2826
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,700
25%
Improvement Value:$117,900
75%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+2.0%
2024$5,838-0.2%
2023$5,847-1.7%
2022$5,951+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 20210, Page 93408

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5489, Page 172

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5010, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1897