Skip to content

18-22 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 8, 2013

Property Information

Block2808
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
35%
Improvement Value:$233,500
65%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$13,458-0.2%
2023$13,480-1.7%
2022$13,718+1.0%
2021$13,577+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft816DeedBook 12428, Page 1765