Skip to content

44 Astor St

Newark, NJ 07114

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block2808
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,218
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
24%
Improvement Value:$125,400
76%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+2.0%
2024$6,151-0.2%
2023$6,161-1.7%
2022$6,270-16.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft3,330DeedBook 12491, Page 5348Recorded4/16/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12299, Page 267

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6076, Page 829

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5936, Page 638

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5669, Page 720

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5489, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1890