Skip to content

1091-1093 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Mar 4, 1999

Property Information

Block2823
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description2SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
9%
Improvement Value:$1,471,700
91%
Total Assessment$1,609,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$5,517+16.4%
2004$4,741+0.0%
2003$4,741+0.3%
2002$4,727-49.3%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

DeedBook 5605, Page 82

Property Sale

Sale
$55,000

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5094, Page 334