Skip to content

1097-1099 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 2, 1989

Property Information

Block2823
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,200
53%
Improvement Value:$108,900
47%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+2.0%
2024$8,690-0.2%
2023$8,704-1.7%
2022$8,858+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 5082, Page 157