Skip to content

45-9 Thomas St

Newark, NJ 07114

Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block2823
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
94%
Improvement Value:$3,400
6%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$1,110-27.1%
2004$1,522+0.0%
2003$1,522+0.3%
2002$1,518+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4695, Page 1